Інформація щодо коронавірусної інфекції COVID-19

Дані рекомендації засновані на останніх даних рекомендацій МОЗ України та EVMS CRITICAL CARE COVID-19 MANAGEMENT PROTOCOL.
Діагноз захворювання встановлює тільки ЛІКАР, дані рекомендації є орієнтовними та не вичерпними і можуть бути модифікованими залежно від окремого клінічного випадку. Диференційна діагностика вірусної інфекції спричиненої COVID 19 від інших вірусних інфекцій проводиться на основі анамнезу (наявність контакту), клінічної картини та лабораторних даних.
Ризик захворіти суттєво пов’язаний з наступними факторами: хронічна втома, недостатня фізична активність, наявність супутніх захворювань, шкідливі звички, вік понад 55 років. Варто зазначити, що ризик захворіти та отримати важкі ускладнення у здорових дітей достатньо низький. Рання клінічна діагностика з застосуванням доступних методів – запорука успішного своєчасного лікування.
Вірусна інфекція COVID-19 перебігає в кілька етапів.
- Етап первинного контакту
з моменту контакту з хворим на коронавірус до появи перших симптомів. Даний етап характеризується відсутністю симптомів і визначається виключно підозрою на те, що внаслідок контакту з підтвердженим випадком хвороби, пацієнт міг потенційно отримати мінімально необхідне вірусне навантаження для початку хвороби.
Симптоми: відсутні
Раціональна діагностика на даному етапі: ПЛР з 3-го дня контакту.
Профілактика:
- Дотримання режиму дня: достатній відпочинок, здоровий сон, достатня фізична активність;
- Здорове харчування: виключення шкідливих звичок, зменшення частки вільних цукрів, ідеально – відмова від цукру, виключення консервантів. Регуляція режиму та об’єму прийому їжі;
- Вітамін С 500 мг 2 рази на день;
- Цинк 50 мг на добу;
- Вітамін Д 2000 МО/день;
- Мелатонін 0,3 мг/день за 2 години до сну;
- Етап ранніх симптомів
Від моменту появи ранніх симптомів до одужання, або появи симптомів, які характеризують Етап 3. Зазвичай 5-7 день з моменту контакту. На даному етапі вірус розмножується в організмі. Виникає первинна неспецифічна імунна відповідь. Починається вироблення антитіл класу IgM та IgA. Легкий перебіг характеризується ясною свідомістю, відсутністю задишки, сатурацією кисню понад 94% (вимір проводити на середньому пальці протягом 30 секунд, попередньо зняти лак з нігтів та розігріти палець). Середньоважкий перебіг: характеризується появою задишки, кишкових проявів (діарея), більшою вираженістю симптомів, зменшення сатурації кисню 94% до 86%. Важкий перебіг характеризується наявністю попередніх проявів та вираженою задишкою, порушеною свідомістю, сатурація кисню менше 86%. Лікування середньоважкого та важкого стану має перебігати в умовах стаціонару.
Симптоми: лихоманка, загальна слабкість, втомлюваність, нежить, втрата нюху та смаку, головний біль, кашель, задишка, порушення свідомості.
Раціональна діагностика: ПЛР, тест на виявлення антигену, ІФА на виявлення антитіл.
Лікування:
- Дотримання режиму дня: достатній відпочинок, здоровий сон, достатня фізична активність;
- Здорове харчування: виключення шкідливих звичок, зменшення частки вільних цукрів, ідеально – відмова від цукру, виключення консервантів. Регуляція режиму та об’єму прийому їжі;
- Вітамін С 500 мг 2 рази на день;
- Цинк 100 мг на добу;
- Вітамін Д 2000 МО/день;
- Мелатонін 0,3 мг/день за 2 години до сну;
- Інтерферон α – назально або ректально
- Ацетилсаліцилова кислота 85-325 мг на добу після їжі
- Етап легеневих проявів
Виникає з моменту ураження легенів до одужання, або іншого завершення хвороби. Характеризується ураженням легеневої тканини, наростанням гіпоксії та прогресуванням симптомів. Потребує виключно стаціонарного лікування та жорсткого щогодинного контролю стану. Ступінь важкості та методи лікування визначаються тими ж протоколами, та рекомендаціями, що і в разі лікування пневмонії. Даний етап може співпасти, або виникнути невдовзі після появи перших симптомів. Лікування виключно в умовах стаціонару.
Симптоми: лихоманка, загальна слабкість, втомлюваність, нежить, втрата нюху та смаку, головний біль, кашель, задишка, порушення свідомості, погіршення перебігу супутніх захворювань.
Раціональна діагностика: ПЛР, тест на виявлення антигену, ІФА на виявлення антитіл, КТ легенів, Д-димер, коагулограма, загальний аналіз крові.
Лікування:
Обов’язкові заходи
- Дотримання режиму дня: достатній відпочинок, здоровий сон;
- Здорове харчування: виключення шкідливих звичок, зменшення частки вільних цукрів, ідеально – відмова від цукру, виключення консервантів. Регуляція режиму та об’єму прийому їжі;
- Метилпреднізолон за схемою пульс терапії 80 мг зі зниженням дози до 12 мг;
- Антикоагулянти – до повної антикоагуляції за відсутності протипоказів;
- Киснева підтримка – залежно від важкості клінічного стану.
За потреби
- Вітамін С до 3 г в/в кожні 6 годин;
- Цинк 100 мг на добу;
- Вітамін Д 2000 МО/день;
- Мелатонін 0,3 мг/день за 2 години до сну;
- Інтерферон α – назально або ректально
- Ацетилсаліцилова кислота 85-325 мг на добу після їжі
Ризик ускладнень та важкого перебігу прогресивно зростає при наявності супутніх захворювань особливо бронхолегеневої системи, серцево-судинних захворювань, цукрового діабету.
При полегшенні симптомів та переведенні на амбулаторне лікування варто продовжити прийом препаратів передбачених на етапі первинного контакту. Контроль змін легеневої тканини рентгенологічними методами на 10-й та 30-й день , або частіше за клінічної потреби.
Спостереження після лікування
Для пацієнтів високого ризику варто очікувати тромбоемболічних ускладнень і призначити антикоагулянти для тривалого прийому. Факторами високого ризику є:
- Вік понад 60;
- Тривала імобілізація;
- Підвищений Д-димер (понад в 2 рази);
- Підвищений С-реактивний білок ( понад в 2 рази).
Стан після COVID 19 характеризується тривалим нездужанням, головним болем, суглобовими болями, порушенням дихання, кашлем, болем в грудній клітці, когнітивною дисфункцією. Близько 10% пацієнтів мають тривалі порушення понад кілька місяців. Близько половини пацієнтів після гострого респіраторного синдрому відмічають погіршення якості життя протягом щонайменше 1 місяця.
Наявність легеневого фіброзу після пневмонії спричиненої COVID 19 є не обов’язквим явищем і потребує направлення до пульмонолога та призначення антифібротичних препаратів. Проте ефективність такого лікування досі вивчається.
Як передається коронавірус?
Наразі відомо, що COVID-19 передається краплинним та контактним шляхами.
Вірус передається від людини до людини і не здатний долати великі відстані, тому рекомендована безпечна відстань від іншої людини 1,5 метри.
Заразитися від інфікованої людини не можливо, якщо знаходитися на відстані безпеки, тому що вірус не циркулює у повітрі.
Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), забруднених виділеннями з дихальним шляхів хворого чи інфікованого.
Збереження життєздатності вірусу COVID-19 залежить від поверхні і складає від 3-х годин до кількох днів.
Заразитися можуть люди будь-якого віку, тому всі мають дотримуватися заходів захисту від вірусу. Літні люди та хворі на хронічні захворювання перебувають у зоні підвищеного ризику.
Які симптоми COVID-19 ?
При перших симптомах ГРВІ потрібно звернутися до сімейного лікаря, тому що вірус на початковій стадії може мати схожі симптоми із ГРВІ.
Визначити наявність вірусу у людини можна лише за допомогою спеціальних тестів.
Хто є групою ризику?
- люди похилого віку,
- медичні працівники,
- особи, які мали прямий фізичний контакт із хворим,
- особи, які перебували у закритому приміщенні із хворим.
Як себе захистити від коронавірусної інфекції і інших інфекцій?
Заходи, щодо захисту від COVID-19:
- зміцнення імунітету через здоровий спосіб життя,
- звернення за медичною допомогою до лікаря при перших симптомах ГРВІ,
- мити руки проточною водою з милом не менше 20 секунд,
- використовувати антисептики для обробки рук за відсутності можливості вимити руки з милом,
- уникання контакту із людьми, особливо при наявності симптомів вірусу,
- уникати дотиків до свого обличчя,
- термічно обробляти продукти,
Корисні контакти і посилання
- Всесвітня організація охорони здоров’я
- Офіційний сайт
- Міністерство охорони здоров’я України
- Офіційний сайт
- Центр громадського здоров’я
- Офіційний сайт
- Національна служба здоров’я
- Офіційний сайт
- Міністерство закордонних справ України
- Офіційний сайт
- 15-45
- Урядова гаряча лінія
- 0 800 505 201
- Гаряча лінія МОЗ
- 0 800 505 840
- Гаряча лінія ЦГЗ
- 16-77
- Довідкова служба НСЗУ
- +38 044 238 16 57
- Цілодобова оперативна служба МЗС