Профілактика дитячого карієсу та його ускладнень.

Кожна мама щиро бажає своїй дитині, щоб всі її зубки завжди були білосніжні, міцні та здорові. Але одними побажаннями тут не обійтись. Піклуватися про дитячі зубки необхідно починати одразу від моменту їх появи. Батькам слід навчити свого малюка не просто щоденно чистити зуби, але ще й робити це із задоволенням та правильно!
“З віком діти часто втрачають цікавість до чищення зубів. Адже ця процедура, як правило, асоціюється у них із дисциплінарним «потрібно» – без роз`яснення причин.”
Як сформувати таку корисну звичку у дитини?
Орієнтовно у віці шести місяців у малюка з`являється перший зуб, і це привід освоїти нову корисну гру під назвою «Чистимо зубки».
Одразу після ранкового пробудження та сніданку починаємо гігієнічні процедури. З піснями та посмішками, аби закріпити у малюка позитивне сприйняття чищення зубів (яке спочатку може здаватися дитині дуже дивною процедурою), починаємо чистити наші зубки!
Використовуючи спеціальний напальчнік із щетинками або якщо намотати звичайний бинт на палець, візьміть не велику кількість зубної пасти, яка призначена для використання саме дітям молодшого віку, та обробіть дитячий зубчик.
Фантазія та ігровий настрій в цій справі – це ваші найкращі друзі та порадники, а також запорука формування улюбленої звички.
“Орієнтовно у віці шести місяців у малюка з`являється перший зуб, і це привід освоїти нову корисну гру під назвою «Чистимо зубки». “
З віком діти часто втрачають цікавість до чищення зубів. Адже ця процедура, як правило, асоціюється у них із дисциплінарним «потрібно» – без роз`яснення причин. І, що особливо розчаровує, не дає видимого результату.
Саме тому батькам важливо зацікавити дитину і перетворити чищення зубів у захоплюючу гру!
Такий ігровий спосіб навчання – чудова можливість наочно пояснити дитині, як чистити зубки правильно:
- щіточкою розподіляємо пасту по всій поверхні зубів – тільки так вона одразу починає свою чарівну дію;
- «малюючи» щіточкою кола, чистимо дальні зубки: спочатку зліва зверху, потім справа зверху, далі зліва знизу і справа знизу;
- а тепер давай «підметемо» зубки: від ясен до краю зубика пройдемося щіточкою вздовж всього зубного ряду спочатку з внутрішньої сторони, а потім зовні
Зубна щітка – це важливий предмет гігієни. Вона має бути індивідуальною і завжди чистою. Тому приділіть особливу увагу навчанню вашої дитини тому, як ретельно мити зубну щітку після використання і акуратно її зберігати.
Зубна щітка – це не іграшка. Обирати її варто ретельно: вона має бути не великою, з м`якими щетинками і ергономічною ручкою, аби ваш малюк міг впевнено її тримати. При цьому щітка обов`язково повинна подобатися дитині: враховуйте під час вибору щітки побажання малюка.
До складу зубних паст традиційно входять фториди, які забезпечують захист від мікробів, що викликають карієс. Однак фториди у великій кількості можуть спричиняти інтоксикацію організму. Ось чому в дитячих пастах фториду частіше немає.
Але, як протистояти карієсу? Адже саме діти більш за все піддаються карієсу.
Частіше в якості активної профілактичної речовини в дитячих пастах використовується амінофторид – найпрогресивніша на сьогодні форма фторидів, що підходить для гігієни ротової порожнини.
“Зубна щітка – це не іграшка. Обирати її варто ретельно: вона має бути не великою, з м`якими щетинками і ергономічною ручкою, аби ваш малюк міг впевнено її тримати. Вона має бути індивідуальною і завжди чистою. Тому приділіть особливу увагу навчанню вашої дитини тому, як ретельно мити зубну щітку після використання і акуратно її зберігати.”
При цьому в пастах для різних вікових категорій амінофторид присутній у відповідному дозуванні.
Не забувайте також змінювати щітку кожні три місяці – це стандартний термін використання зубної щітки!
Заведіть у ванній кімнаті спеціальний дитячий пісочний годинник на 2 хвилини – саме стільки часу потрібно, щоб достатньо почистити зубки! А щоб малюк сам прагнув робити це зранку, та ввечері, можна знайти в продажі або зробити самостійно календарик на місяць зі спеціальними відмітками у вигляді сонечка та місяця (для чищення зубів двічі на день).
Але найголовніше! Чистіть зуби разом із дитиною, показуючи на власному прикладі, як це робити правильно. Ніщо так не вражає дитину, як наочний приклад мами та тата. Саме те, що малюк засвоює в родині на рівні традицій, стає нормою та умовою відмінного здоров`я!
Яна ЗУБКО, лікар стоматолог, клініка “Ангелія”.