Лікар нарколог розповів про приховану небезпеку вейпів та кальяну

В програмі “Зустріч з лікарем” на радіо “Голос Надії” головний лікар клініки “Ангелія” лікар психіатр, нарколог Юрій Бондаренко розповів про те, чим небезпечні електронні сигарети та кальян.
Думка такого поважно експерта дуже важлива, адже тема ця достатньо нова – перша електронна сигарета була винайдена в 2003 році, а мода на них в нашій країні суттєво поширюється лише останні кілька років. Саме тому досліджень по вейпам не багато і лише закордонні. Лікар психіатр, нарколог Юрій Бондаренко розповів і вцілому про шкоду тютюну і про те, чим особливі електронні сигарети та кальян. Зокрема було зазначено, що в вейпах та кальяні основним компонентом є тютюн, отже ці звички є шкідливими адже призводять до залежності. Сприяє появі залежності і те, що паління електронних сигарет і особливо кальяну є певною церемонією, це робить таку звичку цікавою. В свою чергу 80% людей, які мають залежності від тютюну чи алкоголю, здобули її саме через цікавість! А це вже психологія – хтось через цікавість, хтось хочу бути “своїм” у компанії, особливо це стосується молоді. Статистичні данні це підтверджують: за останні два роки популярність вейпів в світі зросла на 86 %. А міф про не шкідливість таких звичок розвіюється тим, що щороку кількість тих хто обирає більш міцний наповнювач для електронної сигарети чи кальяну зростає, отже такі курці стають залежними від тютюну та прагнуть більшої дози. Лікар Бондаренко також відмітив, що разом із популярністю вейпів росте і урівень куріння звичайних сигарет. Особливо небезпечні електронні сигарети для дітей і підлітків – адже, як зазначив лікар Бондаренко сучасні речовини для куріння в вейпах крім тютюну мають в своєму складі і різноманітні хімічні домішки. Саме наявність тютюну і хімічних компоненів в наповнювачах вейпів призводить до прискореної в кілька разів появи залежності у молоді. Небезпечними є також і харчові домішки капсулах вейпів – під час всмоктування пару в склад якого вони входять ці харчові домішки змінюють свої властивості і також шкодять здоров’ю.
В програмі було чітко сформульовано, що тютюн та хімічні домішки, які входять до складу наповнювачів для електронних сигарет та кальянів згубно впливають на весь органім людини. Адже ці речовини блокують вироблення у організмі потрібних речовин, через що з’являються порушення нервової та інших систем, смоли осідають в органах дихання та кровоносній системі, через що з’являються такі захворювання, як емфізема та фіброз легенів та інші. Відновити легені після їх значного ураження, коли тканини легенів, що здатні проводити газообмін – тобто можлівість людини дихати, заміщуються сполучною тканиною (при фіброзі), не можливо.
Розвіяний міф і про кальяни! Дим, який проходить через рідину насправді не очищується в ній – а концентрований з усіма шкідливими речовинами потралпляє в організм людини. Викурюючи кальян людина фактично дихає продуктами горіння, як при звичайній пожежі. В цьому розумінні кальян ні чим не відрізняється від паління сигарет. Той хто курить кальян, чи сигарети постіно дихає продуктами горіння і постійно отруює себе. Наочно можна побачити, як забруднюються легені та артерії людини можна подивившись на забруднені трубки кальяну. Саме такий бруд – смоли та продукти горіння осідають і на кровоносних сидинах і в органах дихання. От тільки кальян щоразу чистять – а організм почистити від продуктів горіння не можливо!
Шкоду для організму отримують і ті, хто знаходиться поряд з курцем електронних сигарет чи кальяну. Це те саме пасивне паління із всіма схожими наслідками.
Таким чином, вейпи (електронні сигарети) та кальян є не тільки малошкідливою – а навпаки дуже небезпечною звичкою! Швидке звикання і поява залежності, психологічна складова руйнування особистості, фізіологічні проблеми порушення роботи всього організму, зокрема порушення нервової, серцево-судинної та легеневої систем.
Важливими стали практичні поради лікаря психіатра, нарколога щодо подалання куріння в будь-яких формах, чи це звичайні сигарети, чи вейпи чи кальян. Людині перш завсе слід усвідомити як саме тютюн та домішки впливають на організм, яка саме шкода наноситься і яким органам та системам. Для цього слід більше говорити про шкоду тютюнопаління, говорити правду! Потім “Правило першої сигарети”: коли є бажання кинути палити, слід відтерміновувати викурювання саме першої сигарети з ранку. Саме таке відтермінування і виховує терпіння, надає сил пережити фіціологічні процеси, що в народі звуться ломкою та стати вільним! В цей час боротьби за своє здорове життя слід дотримуватися принципів здоров’я. Так обов’язково людина зможе навчитися знаходити радість в щасливому здоровому житті!
Далі відео версія програми “Зустріч з лікарем” за участю лікаря Юрія Бондаренко на радіо “Голос Надії”.